cs

O rybách

Amur bílý

Amur bílý je jedním z druhů asijských kaprovitých ryb.

Obvyklé maximum váhy amura je do 15 kg. Ve své domovině může dosáhnout délky až 150 cm a hmotnosti 50 kg. Dožívá se věku až 15-20 let.

Amur přijímá rostlinnou stravu, kterou tvoří převážně vodní rostliny a vláknité řasy. Pokud je chován v kaprových rybnících, konzumuje i krmivo předkládané kaprům.
Kapr obecný Kapr obecný je původní druh ryby. Hmotnost kapra obecného může ve vhodných podmínkách přesáhnout 30 kilogramů a jeho délka může přesáhnout 100 centimetrů. Maximální délka může být až 120 cm. Může vážit i okolo 40 kg. Dožívá se věku až 35 let. Kapr obecný je všežravec, živí se bentosem a drobnými živočichy, které sbírá ze dna. Potravu také vyhrabává ze dna až do hloubky 20 cm.

Lín obecný

Lín obecný je původní druh ryby, je to jedna z nejhezčích ryb obývající naše stojaté a mírně tekoucí vody. Jeho maximální délka je do 70 cm. Dožívá se až 20 let. Lín obecný je všežravec.


Mník jednovousý

Mník jednovousý je původní druh ryby, který není v Česku moc rozšířen. Mník je velmi zajímavou a tajemnou rybou. Jeden z největších úlovků byl jedinec o délce 1,2 m a hmotnosti 34 kg. Dožívá se věku 20 let. Jeho teplotní optimum leží pod 10°C, kdy hojně přijímá potravu.


Pstruh duhový

Pstruh duhový je nepůvodní druh dovezený ze Severní Ameriky. Je to nejznámější ryba obývající naše pstruhové revíry. Jeho maximální délka je do 120 cm a váha 10 kg. Dožívá se věku až 10 let.


Sumeček africký

Sumečci afričtí pochází původem ze sladkých stojatých vod Sýrie, jihovýchodní Asie, Malajska, Afriky a Madagaskaru. Dorůstá délky 120 cm a dosahuje hmotnosti přes 10 kg.

Sumeček africký má chutné šťavnaté maso s vyšším podílem bílkovin a optimálním obsahem tuku. Před tepelnou úpravou má červené maso, jako losos. Nemá typické rybí aroma, šupiny ani příliš kostí.